iPhone SE 2024: Malý ďábel s velkým srdcem

Apple se chystá v roce 2024 uvést na trh další generaci svého kompaktního smartphonu iPhone SE. A i když se jedná o "levnější" model v portfoliu Applu, rozhodně se nemá za co stydět. Očekává se, že iPhone SE 2024 přinese řadu vylepšení, které z něj udělají atraktivní volbu pro širokou škálu uživatelů.

Design a displej

Na první pohled se iPhone SE 2024 pravděpodobně příliš nezmění. Zachová si kompaktní design s 4,7palcovým displejem a ikonickým Home Buttonem. To je dobrá zpráva pro ty, kteří preferují menší telefony, které se snadno vejdou do kapsy. Očekává se však, že rámečky displeje budou tenčí, čímž se zvětší zobrazovací plocha.

Výkon

Pod kapotou se chystá velká revoluce. iPhone SE 2024 by měl být vybaven nejnovějším čipem A16 Bionic, který mu dodá pořádnou porci výkonu. To potěší jak běžné uživatele, tak i ty, kteří chtějí na svém telefonu hrát náročnější hry nebo používat graficky náročné aplikace.

Fotoaparát

Apple pravděpodobně vylepší i fotoaparát. Očekává se, že iPhone SE 2024 bude mít 12MP hlavní fotoaparát s vylepšeným senzorem a optikou. To by mělo vést k lepším fotografiím a videím za všech světelných podmínek. Není vyloučeno, že se dočkáme i nočního režimu.

Další funkce

iPhone SE 2024 by mohl dostat i další funkce, které známe z dražších modelů iPhonů. Například se spekuluje o podpoře 5G sítí, bezdrátového nabíjení MagSafe a odolnosti proti vodě a prachu.

Cena a dostupnost

Cena iPhonu SE 2024 by se mohla pohybovat okolo 12 000 Kč, čímž by si zachoval pozici nejlevnějšího iPhonu v nabídce. Očekává se, že telefon bude uveden na trh v první polovině roku 2024.

iPhone SE 2024 má všechny předpoklady k tomu, aby se stal velkým hitem. Nabízí kompaktní design, skvělý výkon, kvalitní fotoaparát a atraktivní cenu. Pokud hledáte malý a šikovný telefon s velkým srdcem, iPhone SE 2024 by pro vás mohl být tou pravou volbou.

A co vy? Plánujete si koupit iPhone SE 2024?

No jasně, pojďme se teď bavit o tom slonovi v místnosti –⁠ o designu. iPhone SE si vybudoval oddanou fanouškovskou základnu díky svému klasickému vzhledu s velkými rámečky a Home Buttonem. Ale pojďme si upřímně říct, trochu to už zavání nostalgií. Někteří doufali, že Apple by mohl konečně udělat ráznější změnu a přizpůsobit design iPhonu SE moderním trendům s tenčími rámečky a třeba i výřezem pro Face ID.

To se ale zatím nestane. Apple vsadil na jistotu a zachovává tradiční design. Možná je to pragmatické rozhodnutí –⁠ proč měnit něco, co funguje? Navíc menší telefon s Home Buttonem má stále své kouzlo. Je to osvědčený držák na jednu ruku a ovládání je intuitivní. Pro spoustu lidí je to prostě důležitější než mít nejmodernější vzhled.

Ovšem právě kvůli tomu designu může být iPhone SE 2024 pro někoho těžko skousnutelné sousto. Pokud jste zvyklí na velké displeje, které pokrývají skoro celou přední stranu telefonu, tak se vám bude iPhone SE 2024 zdát asi dost stísněný. A to i přesto, že se díky tenčím rámečkům pravděpodobně trochu zvětší využitelná plocha displeje.

Výkon ale bude rozhodně prvotřídní. Čip A16 Bionic je bestie a poradí si s čímkoliv, na co si vzpomenete. Ať už jste nenáročný uživatel, co občas brouzdá po internetu a kontroluje sociální sítě, nebo mobilní hráč, který potřebuje brutální výkon, tak iPhone SE 2024 vás nenechá ve štychu. Je to kapesní drak, který má sílu i na ty nejnáročnější úkoly.

Fotoaparát taky není žádné ořezávátko. I když se pravděpodobně nebude rovnat špičkovým modelům iPhonů, tak by měl zvládat pořizovat skvělé fotky a videa i za zhoršených světelných podmínek. A noční režim by byl třešničkou na dortu.

Pokud jde o cenu, tak ta by měla zůstat naštěstí rozumná. Okolo 12 tisíc korun je za telefon s takovým výkonem a značkou jako Apple pořád dobrá nabídka. Samozřejmě najdete na trhu i levnější telefony s podobnými parametry, ale chybět jim bude ten typický "jablíčkovský" pocit a ekosystém.

Suma sumárum, iPhone SE 2024 je telefon pro specifickou skupinu uživatelů. Pro ty, kterým nezáleží na nejmodernějším designu a chtějí kompaktní a výkonný telefon za rozumnou cenu. Pokud hledáte malého pomocníka s velkým srdcem a jste ochotní překousnout trochu starší design, tak by mohl být iPhone SE 2024 právě pro vás. A jestli váháte kvůli velikosti displeje, tak doporučuji zajít si do obchodu a iPhone SE 2024 si osahat. Možná zjistíte, že kompaktní velikost je vlastně to, co jste doteď hledali.

Ale počkejme si! Ještě jsme neprobrali všechny spekulace. Některé zdroje totiž šeptají o tom, že Apple by mohl mít v rukávu ještě jedno eso. Možná se dočkáme i verze iPhone SE 2024 Plus. Ten by mohl nabídnout stejný výkon jako základní model, ale v těle s větším displejem, třeba kolem 6,1 palců. To by byl pro někoho ideální kompromis – mít výkon čipu A16 Bionic a skvělý fotoaparát v telefonu, který stále není monstrózní a pohodlně se ovládá jednou rukou.

Samozřejmě je to zatím jen fáma, ale pro ty, kteří chtějí kompaktní telefon s velkým displejem, to může být pořádná záře naděje. Ať už se to s verzí Plus potvrdí, nebo ne, jedno je jasné. iPhone SE 2024 bude zajímavý telefon a rozhodně stojí za pozornost. Ať už jste dlouholetý fanoušek řady SE, nebo teprve hledáte svůj první iPhone, tak tenhle malý ďábel s velkým srdcem by vás mohl mile překvapit.

Ale finální verdikt si stejně uděláte až sami. Až se iPhone SE 2024 dostane do obchodů, tak si ho můžete osahat, vyzkoušet a porovnat s konkurencí. Pak už bude jen na vás, jestli podlehnete jeho kompaktním rozměrům, špičkovému výkonu a tradičnímu designu s Home Buttonem, nebo dáte přednost něčemu jinému.

Publikováno: 31. 03. 2024

Kategorie: Telefony

Autor: JanKomensky