Technologie: Máte novou grafickou kartu? Otestujte ji!

Jak Otestovat Grafickou Kartu

Vizuální kontrola

Než se pustíme do softwarových testů, je na místě provést rychlou vizuální kontrolu. Nebojte, nebudete potřebovat mikroskop ani rentgenové vidění. Začněte pohledem na samotnou grafickou kartu. Je čistá a bez prachu? Prach může bránit chlazení a způsobovat přehřívání. Zkontrolujte také, zda je karta správně usazena ve slotu na základní desce. Měla by pevně držet a neměla by se viklat.

Dále se zaměřte na ventilátory. Pokud je grafická karta vybavena aktivním chlazením, zkontrolujte, zda se ventilátory otáčejí. Spusťte počítač a poslouchejte, zda ventilátory běží tiše a plynule. Nepravidelný chod nebo hlasité zvuky mohou signalizovat problém.

Nakonec zkontrolujte napájecí konektory. Grafické karty vyžadují dodatečné napájení, které je zajištěno pomocí konektorů ze zdroje. Ujistěte se, že jsou konektory správně zapojeny a nejeví známky poškození.

Sledování teploty a výkonu

Důležitou součástí testování grafické karty je sledování teploty a výkonu během zátěže. Vysoké teploty mohou značit problém s chlazením a vést k nestabilitě, pádům her nebo snížení životnosti karty. Existuje mnoho programů, které umožňují sledovat teplotu grafické karty v reálném čase, například MSI Afterburner, GPU-Z nebo HWMonitor. Tyto programy často zobrazují i další užitečné informace, jako je vytížení grafického procesoru (GPU), paměti a ventilátorů.

Pro otestování grafické karty pod zátěží a sledování teplot a výkonu můžeme využít benchmarkovací programy, například 3DMark, Unigine Heaven nebo FurMark. Tyto programy simulují náročné grafické operace a poskytují skóre výkonu, které můžeme porovnat s ostatními uživateli s podobnou grafickou kartou. Během testu je důležité sledovat teplotu grafické karty. Pokud teplota překročí 80 °C, je vhodné zkontrolovat chlazení karty, případně snížit taktování grafického procesoru nebo paměti.

Kromě teploty je důležité sledovat i výkon grafické karty během testu. Pokud výkon neodpovídá očekáváním nebo dochází k propadům FPS (počet snímků za sekundu), může to značit problém s ovladači, přehříváním nebo jiným hardwarem v počítači. V takovém případě je vhodné provést další testy a diagnostiku, abychom identifikovali příčinu problému.

Benchmarky: Zkouška ohněm

Grafická karta, ten nenápadný pracant v útrobách počítače, zodpovědný za vizuální stránku všeho, co na monitoru vidíme. Hry, filmy, úprava fotek, to vše klade na grafickou kartu nemalé nároky. Jak ale zjistit, zda je naše grafická karta v kondici a zda zvládne i ty nejnovější herní pecky? Odpovědí jsou benchmarky, pomyslná zkušební stolice pro grafické karty.

Benchmarky jsou specializované programy, které proženou vaši grafickou kartu sérií náročných testů a scénářů. Výsledkem je pak skóre, které vypovídá o výkonu vaší grafické karty. Existuje celá řada benchmarků, od komplexních nástrojů jako 3DMark a Unigine Superposition až po benchmarky integrované přímo v hrách.

Než se ale do testování pustíte, je důležité zkontrolovat funkčnost grafické karty. Zkontrolujte ovladače, zda jsou aktuální. Staré ovladače mohou způsobovat problémy s výkonem a stabilitou. Dále se ujistěte, zda je grafická karta správně zapojena do slotu na základní desce a zda je dostatečně napájena.

Samotné spuštění benchmarku je pak otázkou několika kliknutí. Po dokončení testu se zobrazí výsledné skóre, které můžete porovnat s online databázemi a zjistit tak, jak si vaše grafická karta stojí v porovnání s ostatními. Benchmarky jsou tak skvělým nástrojem pro každého, kdo chce mít přehled o výkonu své grafické karty a zjistit, zda je čas na upgrade.