Správa financí v mobilu Vás naučí hospodařit

Správa financí v mobilu je praktickým pomocníkem pro mnohé z nás. Každý by měl mít kontrolu nad svými penězi. Pokud navíc nevycházíte s příjmem, platí to dvojnásob. Hlavním pomocníkem se Vám v tomto směru stane rodinný rozpočet, který můžete tvořit odlišnými způsoby.

  • Tužka a papír
  • Excelová tabulka
  • Mobilní aplikace

My se zaměříme na správu financí v mobilu a je zcela jedno, zda vlastníte iPhone 12 nebo jiný mobilní telefon. S pomocí aplikací posunete svůj rodinný rozpočet na mnohem vyšší úroveň.

Základní informace o rodinném rozpočtu

Než se pustíme do detailního představení mobilní správy financí, zaměříme se nejprve na rodinný rozpočet jako celek. Musíte pochopit, k čemu taková věc je a jak vlastně funguje. Z tabulky níže vyčtete několik základních údajů spjatých s rodinným rozpočtem.

PředmětHodnota
ZákladPříjmy a výdaje
VyužitíStanovení cíle
SestavaBilance příjmů a výdajů
PoužitíKaždodenní užívání
Co všechno by měl obsahovat rodinný rozpočet a čeho se týká?

Od rodinného rozpočtu očekává každý něco trochu jiného. V základu byste si však měli uvědomit jedno. Pokud má být taková evidence efektivní, je zapotřebí ji vykonávat s maximální pravidelností. O přesnosti správy financí vypovídá také to, co všechno si budete evidovat.

Správa financí v mobilu má odlišný cíl

Někdo se k této činnosti uchýlí z prostého důvodu. Chce vědět, jak je na tom aktuálně s financemi a podle toho utrácí za další věci. Jiný zase využije tyto údaje k tomu, aby odhalil mezery v rodinném rozpočtu a našel díru, kde se dá ušetřit. Možností využití je více než dost.

Správa financí v mobilu Vám přijde vhod například tehdy, když se z finančního hlediska rozhodnete dosáhnout určitého cíle. S takovou evidencí to půjde mnohem snáz.

Daniel R., finanční poradce.

Správa v mobilu je o to snazší, že se nemusíte zdržovat manuálním počítáním a detaily při tvorbě rodinného rozpočtu. Všechny tyto úkony za Vás hlídá příslušná mobilní aplikace.

Finance pochopitelně můžete evidovat také na papíře, oproti mobilnímu telefonu je to však složitější a zdlouhavější.

Sestavení rozpočtu od A až do Z

Ať už se vydáte jakoukoliv cestou směřující ke správě vlastních financí, základ bude naprosto shodný. Papírová i ruční evidence vyžadují totožné věci. Odrazovým můstkem se Vám stane evidence toho, co jste si vydělali a toho, co jste naopak utratili.

  • Příjmy
  • Výdaje
  • Bilance

Obě dvě skupiny pak porovnáte, popřípadě to za Vás udělá aplikace a dozvíte se výsledek. S tím potom můžete nakládat. Zaměřit se můžete na obecné šetření nebo snížení nákladů v dané kategorii. Meze se v tomto směru nekladou.

Správa financí v mobilu – Příjmy

Čím důslednější při evidenci výdajů budete, tím lépe, o tom není žádných pochyb. Například u příjmů si zaevidujte nejenom výplatu a výdělek jako osoba samostatně výdělečně činná. Podstatnou roli sehrávají také dávky a příspěvky od státu nebo jednorázový příjem. Vše si pak můžete rozdělit podle osvědčeného pravidla 70 – 20 – 10.

PředmětHodnota
70 %Pravidelné a nezbytné platby
20 %Dlouhodobé úspory
10 %Koníčky a ostatní věci
Jeden z nejpoužívanějších modelů přerozdělování peněz v rámci rodinného rozpočtu.

Pokud Vám to příjem dovolí, řiďte se touto metodou. Správa financí v mobilu Vám k tomu dopomůže, protože mobilní aplikace bude vyhodnocovat jednotlivé položky a zobrazovat Vám aktuální a dlouhodobý stav.

Výdaje evidujte s maximální pečlivostí

Do výdajů zahrňte v podstatě cokoliv, za co utratíte peníze. Může to být jídlo, oblečení, náklady na domácnost a ubytování, energie, doprava a podobně. S pomocí mobilní aplikace to bude daleko snazší, než kdybyste používali tužku a papír. Po zaplacení vytáhnete telefon a několika kliknutími zaevidujete výdaj.

Mobilní aplikace pro rodinný rozpočet porovnávají všechny příjmy a výdaje za Vás. Jejich evidence zabere minimum drahocenného času.

Marek S., vývojář mobilních aplikací.

Bilance příjmů a výdajů může samozřejmě vést k jistému přehodnocení cílů. Čím častěji budete takovou bilanci provádět, tím lépe. Své životní potřeby budete odrážet od aktuální finanční situace a k požadovanému cíli se dopracujete rychleji. Čím méně peněz neprojde správou financí, tím lépe. O to objektivnější Vaše hospodaření bude.

Mobilní telefon je jedním z nejlepších a nejpraktičtějších nástrojů pro evidenci rodinného rozpočtu.

Správa financí v mobilu vyhrává

Už několikrát jsme v průběhu článku zmínili, že správa financí v mobilu má řadu výhod. Převládá hlavně zautomatizovaný režim, jednoduchost zapisování výdajů a příjmů. Připočíst si k tomu můžete i generování nejrůznějších grafů, zobrazení zůstatku u jednotlivých rozpočtů a podobně. V rámci srovnání bychom se měli zmínit také o ostatních typech rozpočtů.

  • Obálková metoda
  • Nulový rozpočet
  • Výsledovka

Obálková metoda je zastaralým řešením

Když bychom se o rodinném rozpočtu bavili před dvaceti lety, pravděpodobně byste sáhli po metodě zvané obálková metoda. Ostatně, ta má své příznivce ještě v dnešní době. Vhodná je především pro ty, kdo dávají přednost hotovostnímu platebnímu styku. Princip jejího fungování je velice snadný.

PředmětHodnota
Uložení penězDo obálky
Každý výdajJedna obálka
Obnova obálekMěsíčně
Oblíbená metoda50 – 30 – 20
Obálková metoda představuje sice zastaralý systém, stále je využívána i v dnešní době.

Výhodou obálkové metody je fakt, že máte fyzicky oddělené peníze. Na druhou stranu hrozí ztráta obálky a Vy díky tomu přijdete o finance. Správa financí v mobilu tyto neduhy snadno pokryje a v podstatě nabízí takovou alternativou obálkové metody v moderním pojetí.

Nulový rozpočet a výsledovka

V rámci komplexnosti byste měli poznat také ostatní typy rodinných rozpočtů. Nulový rozpočet se postará o rozdělení každé vydělané koruny. Maximální přehled o financích je v tomto případě spojen s časovou náročností. Proto se vyplatí držet nulového rozpočtu spíše v krátkodobém horizontu.

Pod pojmem výsledovka si můžete představit určitý výkaz Vašich ztrát a zisků.

Vendula S., finanční poradkyně.

Výsledovka je zaměřena na delší časový horizont. Jejím primárním cílem je hromadění majetku a příjmu, který si v pozdějších letech budete užívat. Tento způsob rodinného rozpočtu se pojí primárně se samými klady. Ti všímavější mohou namítnout, že výsledovka v podstatě odpovídá výkazům velkých firem informujících veřejnost o svých ziscích a ztrátách.

Spravujte své peníze v mobilním telefonu a čerpejte všechny příslušné benefity a výhody.

Správa financí v mobilu pod drobnohledem

Pokud Vás po přečtení tohoto článku stále láká správa financí v mobilu, pak výše uvedené řádky splnily svůj účel. V dnešní době jde totiž o tu nejsnazší cestu, jak se věnovat správě rodinného rozpočtu bez ztráty drahocenného času. Nutno podotknout, že spousta mobilních aplikací pro správu financí je dostupná zdarma.

Nejčastější otázky a odpovědi

Naučte se hospodařit se svými penězi a zaměřte se na to, aby byl Váš rodinný rozpočet z dlouhodobého hlediska ziskový. Pokud Vás v této souvislosti zajímají ještě nějaké další věci, začtěte se do následujících otázek a odpovědí.

Jaký cíl by měl mít každý osobní rozpočet?

Správa financí by měla z dlouhodobého hlediska vést k úsporám. Ideální rozpočet je přebytkový a udržitelný. V nejlepším případě, když dosáhnete svých stanovených cílů.

Existují aplikace pro správu propojitelné s bankou?

Ano, na trhu je hned několik osvědčených aplikací. Díky propojení s bankou aplikace přebírá data o transakcích a eviduje je do správce rozpočtu za Vás. Takový krok opět přispívá k úspoře času a ve výsledku i peněz.

Jak ušetřit peníze v rámci rodinného rozpočtu?

Při omezeném množství peněz se snažte neutrácet za zbytečnosti. Vyhledávejte akce, omezte finančně náročnější koníčky a zároveň se snažte co nejdříve zbavit svých úvěrových závazků.

Jakými způsoby lze navýšit příjem?

Rodinný rozpočet můžete obohatit o příspěvky od státu, brigády, přesčasy a další zaměstnání. Popřípadě se snažte získat lepší kvalifikaci a tím pádem výnosnější pracovní pozici.

Jaký model rozdělení rodinných financí je ještě populární?

Vyzkoušejte třeba pravidlo 50 – 10 – 10 – 10 – 10 – 10, kdy 50 % půjde na běžné výdaje. Každých 10 % pak budete utrácet za koníčky, radosti, vzdělávání, větší nákupy a jeden díl odložíte na úspory.

Mějte peníze v mobilu

Správa financí v mobilu zažívá určitě značný boom, o tom není žádných pochyb. I když jste k těmto úkonům skeptičtí, určitě se vyplatí tuto správu vyzkoušet. Možná velice brzy zjistíte, kde můžete v rámci svého rodinného rozpočtu ušetřit. S mobilní aplikací v kapse to pak půjde daleko snáze. Připojit k tomu můžete také platby mobilním telefonem a mobilní bankovnictví. Zkrátka, vše v jednom.