Motorola Razr 40 Ultra: Skládačka, která vás dostane
V záplavě skládacích telefonů se značka Motorola snaží prosadit se svými modely Razr. Zatímco ostatní výrobci se zaměřují na skládání do podoby tabletu, Motorola vsadila na nostalgii a oživila legendární véčkové telefony. Motorola Razr 40 Ultra je nejnovějším přírůstkem do této rodiny a přináší řadu vylepšení oproti svému předchůdci. V této recenzi se podíváme na to, co tento telefon nabízí a zda si zaslouží vaši pozornost. Zaměříme se na jeho design, displej, výkon, fotoaparát a výdrž baterie. Na závěr zhodnotíme, pro koho je Motorola Razr 40 Ultra vhodná a zda obstojí v konkurenci ostatních skládacích telefonů.
Design a konstrukce
Motorola Razr 40 Ultra na první pohled zaujme svým designem. Je to telefon, který chcete ukazovat. Skládací mechanismus působí robustně a telefon se ve složeném stavu příjemně nosí v kapse. Vnější displej je velký a praktický - můžete na něm dělat téměř vše, co na hlavním displeji. Některé uživatele by mohlo odradit lesklé provedení zadní strany, na které ulpívají otisky prstů. Celkově je ale design Razr 40 Ultra povedený a telefon působí prémiovým dojmem.
Motorola Razr 40 Ultra je jako perfektní společník do společnosti – krásný na pohled, ale v dlouhodobém vztahu odhalí i své vrtochy.
Zdeněk Dvořáček
Displej a software
Motorola Razr 40 Ultra se pyšní velkým 3,6palcovým pOLED displejem na vnější straně, který je jasný a má obnovovací frekvenci 144 Hz. To z něj dělá jeden z nejlepších externích displejů na skládacím telefonu, který umožňuje snadno kontrolovat notifikace, ovládat hudbu a dokonce i používat aplikace bez nutnosti otevírání telefonu. Po otevření telefonu se vám naskytne pohled na 6,9palcový pOLED displej s rozlišením FHD+ a obnovovací frekvencí až 165 Hz. Tento displej je skvělý pro sledování videí, hraní her a prohlížení webu. Displej je také vybaven technologií HDR10+, která zajišťuje živé barvy a hlubokou černou. Co se týče softwaru, Motorola Razr 40 Ultra běží na operačním systému Android 13 s nadstavbou My UX od Motoroly. Nadstavba My UX je čistá a plynulá a nabízí několik užitečných funkcí, jako je například Moto Actions, které vám umožňují ovládat telefon pomocí gest. Celkově vzato, Motorola Razr 40 Ultra nabízí skvělý displej a software, který je radost používat.
Výkon a výdrž baterie
Motorola Razr 40 Ultra pohání procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1. Ten sice není nejnovější na trhu, ale stále poskytuje dostatek výkonu pro plynulý chod systému a běžných aplikací. V benchmark testech si Razr 40 Ultra vedl velmi dobře a v běžném používání jsem se nesetkal s žádným zásekem nebo zpomalení. I hraní her je na tomto telefonu možné, i když u těch nejnáročnějších titulů je potřeba počítat s nižšími detaily. Co se týče výdrže baterie, tak ta je u Razr 40 Ultra spíše průměrná. Kapacita 3800 mAh stačí na jeden den běžného používání, ale pokud telefon budete více zatěžovat, budete muset sáhnout po nabíječce dříve. Naštěstí Razr 40 Ultra podporuje rychlé 30W nabíjení, takže telefon nabijete z 0 na 100 % za něco málo přes hodinu.
Fotoaparáty a video
Motorola Razr 40 Ultra se nesnaží konkurovat vlajkovým lodím, pokud jde o fotografickou výbavu, ale i tak se s ním dají pořídit skvělé snímky. Hlavní 12MPx fotoaparát s optickou stabilizací obrazu pořizuje za denního světla ostré a detailní fotografie s věrnými barvami. Za horších světelných podmínek už je patrný šum, ale snímky jsou stále použitelné. Ultraširokoúhlý 13MPx objektiv se hodí pro zachycení širších scén, ale kvalita obrazu je o něco horší než u hlavního fotoaparátu. Přední 32MPx selfie kamera pořizuje detailní autoportréty, ale v náročnějších podmínkách má tendenci k přepalům. Video lze nahrávat maximálně ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Kvalita videa je dobrá, ale stabilizace obrazu by mohla být lepší. Celkově vzato, fotoaparáty Motoroly Razr 40 Ultra nejsou její nejsilnější stránkou, ale pro běžné fotografování a natáčení videa bohatě postačí.
Cena a dostupnost
Motorola Razr 40 Ultra se na českém trhu prodává za doporučenou cenu 29 990 Kč. Za tuto cenu dostanete telefon v konfiguraci s 8 GB RAM a 256 GB úložištěm. Dostupný je ve třech barevných variantách: Viva Magenta, Glacier Blue a Infinite Black. Telefon je možné zakoupit u všech velkých prodejců elektroniky a mobilních operátorů.
Vzhledem k prémiovým funkcím a designu je cena Razr 40 Ultra poměrně vysoká. Nicméně, ve srovnání s konkurencí, jako je Samsung Galaxy Z Flip4, je cena srovnatelná. Zákazníci, kteří hledají stylový a inovativní skládací telefon, by měli Motorola Razr 40 Ultra zvážit.
Srovnání s konkurencí
Motorola Razr 40 Ultra vstupuje do ringu s ostrou konkurencí. Samsung Galaxy Z Flip4, i přes svůj věk, stále boduje kompaktností a spolehlivostí. Jeho vnější displej je sice menší, ale pro základní úkony dostačující. Silnou stránkou Samsungu je i propracovaný software a ekosystém. Oppo Find N2 Flip se pyšní větším vnějším displejem a láká na delší výdrž baterie. Pro náročné uživatele, kteří hledají ten nejlepší možný výkon, je tu pak Samsung Galaxy Z Fold5 s nepřekonatelnou produktivitou a velkým ohebným displejem. Volba je tak spíše o prioritách. Pokud je pro vás zásadní stylový design a velký vnější displej, Razr 40 Ultra je jasnou volbou. Pokud ale upřednostňujete vyladěný software a delší výdrž baterie, poohlédněte se spíše po konkurenci.
Funkce | Motorola Razr 40 Ultra | Samsung Galaxy Z Flip4 |
---|---|---|
Vnější displej | 3.6 palců, AMOLED, 144Hz | 1.9 palců, Super AMOLED, 60Hz |
Hlavní fotoaparát | 12MP širokoúhlý, 13MP ultraširokoúhlý | 12MP širokoúhlý, 12MP ultraširokoúhlý |
Klady a zápory
Motorola Razr 40 Ultra je bezpochyby atraktivní telefon, který přitahuje pozornost. Nicméně, jako každý telefon, má své silné a slabé stránky. Mezi největší klady patří bezesporu jeho unikátní design s velkým externím displejem, který umožňuje ovládat mnoho funkcí bez nutnosti otevírání telefonu. Displej je navíc dostatečně velký pro pohodlné sledování videí nebo hraní her. Dalším plusem je kvalitní vnitřní displej s jemným rozlišením a plynulou 165Hz obnovovací frekvencí, která zaručuje skvělý vizuální zážitek. Telefon je poháněn výkonným procesorem Snapdragon 8+ Gen 1, který si poradí i s náročnými aplikacemi a hrami. Na druhou stranu je potřeba zmínit i některé zápory. Jedním z nich je výdrž baterie, která je vzhledem k velkému externímu displeji spíše podprůměrná. Další nevýhodou může být cena, která je v porovnání s konkurencí poměrně vysoká. Ačkoliv je fotoaparát slušný, na špičku ve své třídě bohužel nestačí.
Motorola Razr 40 Ultra je bezpochyby fascinující zařízení, které v sobě snoubí nostalgii s moderní technologií. Jeho velký externí displej je skutečným tahákem a otevírá dveře k novým způsobům interakce s telefonem. Není to však telefon bez kompromisů. Výdrž baterie by mohla být lepší a někteří uživatelé by mohli postrádat špičkový procesor.
Pokud ale hledáte stylový a kompaktní skládací telefon s unikátním designem a nevadí vám si za to připlatit, Motorola Razr 40 Ultra je skvělou volbou. Pro ty, kteří hledají spíše dostupnější variantu, je tu pak Motorola Razr 40, která nabízí podobný zážitek, ale s menším externím displejem a slabší baterií. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli model, Motorola Razr 40 Ultra a Razr 40 jsou důkazem, že skládací telefony jsou tady s námi, aby zůstaly a budoucnost mobilních telefonů bude nepochybně zajímavá.
Publikováno: 13. 11. 2024
Kategorie: Technologie