Hranatá závorka na klávesnici: Tipy a triky, jak ji bezpečně zvládnout

Hranatá Závorka Klávesnice

Hranatá závorka: Kde ji najít

Hledáte hranatou závorku na klávesnici a nemůžete ji najít? Nezoufejte, nejste sami. Na české klávesnici se nachází na stejném tlačítku jako číslice 8 a 9. Pro napsání levé závorky stiskněte klávesu s těmito číslicemi a pro pravou závorku ji stiskněte současně s klávesou Shift. Hranaté závorky mají široké využití v informatice, matematice i lingvistice. V programování se používají k definování polí, v matematice k označení uzavřených intervalů a v lingvistice k označení fonetické transkripce.

Levá vs. pravá závorka: Tipy

Levá a pravá závorka, zdánlivě jednoduché symboly, ale jejich správné použití může být někdy oříšek. Pamatujte, že závorky slouží k oddělení doplňujících informací v textu. Před levou závorkou se píše mezera, za ní ne. Naopak, před pravou závorkou mezera není, ale za ní ano. Pokud je v závorce celá věta, tečka patří dovnitř. Jestliže je v závorce jen část věty, tečka se píše až za pravou závorku. A malý tip na závěr: v psaném projevu se snažte závorky používat střídmě. Časté vkládání závorek do textu může narušovat jeho plynulost a ztěžovat čtení.

Zkratky a kombinace kláves

Zkratky a kombinace kláves nám usnadňují a urychlují práci na počítači. Místo klikání myší můžeme zadávat příkazy a funkce pomocí klávesnice. Některé zkratky jsou univerzální, jiné se liší v závislosti na operačním systému nebo programu, který používáme. Mezi ty nejznámější patří Ctrl+C (kopírovat), Ctrl+V (vložit) nebo Ctrl+Z (zpět). Kombinace kláves se používají také pro rychlé formátování textu (Ctrl+B pro tučné písmo, Ctrl+I pro kurzívu) nebo pro práci se soubory (Ctrl+S pro uložení, Ctrl+P pro tisk). Naučením se základních zkratek a kombinací kláves můžeme výrazně zefektivnit naši práci na počítači.

Problémy s psaním závorek

Správné používání závorek v psaném textu může být pro mnoho lidí oříškem. Často dochází k chybám v interpunkci, kdy se tečka, čárka nebo otazník ocitá uvnitř závorky, ačkoliv by měly být vždy vně. Dalším problémem je nadužívání závorek, které ztěžuje plynulost čtení a může působit rušivě. Místo závorek je často vhodnější použít pomlčky nebo větu přeformulovat. Nezapomínejte také na to, že vnořené závorky je třeba používat s rozmyslem a spíše se jim vyhýbat. Přehlednost textu by měla být vždy na prvním místě.

Alternativní metody zadání

Kromě klasické myši a klávesnice existuje spousta alternativních metod zadávání. Hlasové ovládání je stále populárnější a umožňuje ovládat počítač hlasem. Dotykové obrazovky jsou běžné u mobilních zařízení a tabletů. Grafické tablety se používají pro kreslení a grafický design. Pro hráče jsou tu herní ovladače a joysticky. Pro lidi s postižením existují speciální vstupní zařízení, jako jsou trackbally a headsety pro ovládání pohybem hlavy. Výběr správné metody závisí na vašich potřebách a preferencích.

Správné používání závorek v textu se může zdát složité, ale ve skutečnosti je to docela snadné. Pamatujte si, že závorky slouží k oddělení doplňujících informací, které nejsou pro pochopení věty zásadní. Pokud byste závorku i s jejím obsahem z věty odstranili, význam by měl zůstat zachován. Důležité je také dbát na správnou interpunkci. Pokud je závorka součástí věty, tečka se píše až za uzavírací závorkou. Pokud je závorka samostatnou větou, tečka se píše uvnitř závorky. S trochou cviku bude používání závorek hračka!