Digi TV Satelit: Revoluce ve světě televizního vysílání?

Digi Tv Satelit

Digitální signál versus analogový

V dnešním digitálním světě se často setkáváme s pojmy digitální a analogový signál. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Analogový signál je spojitý, to znamená, že může nabývat nekonečně mnoha hodnot v daném rozsahu. Představte si to jako plynulou křivku na grafu. Naproti tomu digitální signál je diskrétní, skládá se z konečného počtu hodnot, které reprezentují původní analogový signál. Můžeme si ho představit jako schody na grafu. Každý schod pak představuje určitou hodnotu. Digitální signál má oproti analogovému mnoho výhod. Je odolnější vůči rušení a jeho kopírování nezpůsobuje ztrátu kvality. Proto se dnes používá v mnoha oblastech, jako je například mobilní komunikace, internet nebo digitální televize.

Komprese obrazu a zvuku (MPEG)

Standard MPEG (Moving Picture Experts Group) je zodpovědný za definici standardů pro kompresi audiovizuálních dat, jako jsou filmy, televize a hudba. MPEG komprese je "ztrátová", což znamená, že některé informace z původního souboru jsou za účelem zmenšení jeho velikosti odstraněny. Nicméně, cílem je odstranit data tak, aby to lidské oko a ucho vnímaly co nejméně. MPEG využívá sofistikované algoritmy, které analyzují obraz a zvuk a identifikují redundantní nebo méně důležité informace, které lze bez výrazné ztráty kvality odstranit. Díky MPEG kompresi můžeme ukládat a přenášet mnohem větší objemy audiovizuálních dat, což umožňuje streamování filmů ve vysokém rozlišení, online hry a další multimediální zážitky.

Satelitní transpondéry a frekvence

Satelitní transpondéry jsou v podstatě vysílače a přijímače signálu umístěné na satelitech. Přijímají signál z pozemní stanice, zesilují ho a odesílají zpět na Zemi na jiné frekvenci. Díky tomu je možné šířit televizní a rozhlasové vysílání, internetové připojení a další datové služby do odlehlých oblastí. Každý transpondér pracuje na specifické frekvenci, která je určena mezinárodními dohodami, aby se zabránilo rušení. Frekvence se dělí na pásma, jako jsou C-pásmo, Ku-pásmo a Ka-pásmo, přičemž každé pásmo má své vlastní charakteristiky a využití. Například Ku-pásmo je běžně používáno pro satelitní televizi, zatímco Ka-pásmo nabízí vyšší rychlosti pro internetové připojení.

Parabola: příjem signálu z orbity

Parabolické antény hrají klíčovou roli v příjmu signálu z oběžné dráhy. Jejich tvar umožňuje soustředit slabé signály z družic do jednoho bodu, kde je zachytává konvertor. Čím větší je průměr paraboly, tím více signálu dokáže zachytit, což je důležité zejména v oblastech se slabším signálem. Pro optimální příjem je nutné parabolu přesně nasměrovat na vybranou družici. K tomu slouží úhly elevace a azimutu, které určují její polohu na obloze. Moderní paraboly jsou často vybaveny motory, které umožňují automatické vyhledávání a sledování družic.

Set-top box: dekódování pro TV

Set-top box, často nazývaný také STB, je zařízení, které se připojuje k televizoru a umožňuje příjem a dekódování televizního signálu. Díky němu si můžete užívat televizní vysílání, ať už se jedná o kabelovou televizi, satelitní televizi nebo internetovou televizi (IPTV). Set-top box přijímá zakódovaný signál a převádí ho do formátu, kterému váš televizor rozumí. Kromě příjmu televizního vysílání nabízí mnoho set-top boxů i další funkce, jako je nahrávání programů, přehrávání multimédií z externích zařízení nebo přístup k internetovým službám, jako je YouTube nebo Netflix.

Možnosti vysokého rozlišení (HDTV)

Vysoké rozlišení, zkráceně HDTV, nabízí divákům oproti staršímu standardnímu rozlišení (SDTV) výrazně ostřejší a detailnější obraz. Zatímco SDTV se obvykle zobrazuje v rozlišení 720x576 pixelů, HDTV nabízí rozlišení až 1920x1080 pixelů (Full HD) nebo dokonce 3840x2160 pixelů (Ultra HD neboli 4K). Toto navýšení počtu pixelů umožňuje zobrazit mnohem více detailů a jemnějších přechodů, což má za následek realističtější a poutavější zážitek ze sledování. Kromě vyššího rozlišení přináší HDTV i další vylepšení, jako je například širší poměr stran obrazu (16:9) a podporu progresivního skenování, které eliminuje blikání obrazu typické pro starší televizory. Pro plnohodnotné využití výhod HDTV je nutné mít nejen televizor s podporou vysokého rozlišení, ale také odpovídající zdroj signálu, jako je například Blu-ray přehrávač, herní konzole nové generace nebo streamovací služba s nabídkou HD obsahu.

Interaktivní služby a HbbTV

Digitální televize už dávno není jen o sledování televizních programů. Interaktivní služby a technologie HbbTV otevírají dveře do světa online zábavy a informací přímo na vaší televizi. Díky HbbTV, zkratce pro Hybrid Broadcast Broadband TV, můžete sledovat online archivy televizních pořadů, prohlížet si informace o počasí, sportovní výsledky nebo si zahrát jednoduché hry. Vše, co k tomu potřebujete, je chytrá televize s podporou HbbTV a připojení k internetu. Stačí stisknout červené tlačítko na ovladači a svět interaktivní televize je vám k dispozici.

Publikováno: 11. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: digi tv satelit | typ televizního vysílání